Na EXPO povolaní, ktoré bude jedným z verejných programov letného Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove, budú špeciálnou časťou štyri originálne vystúpenia. Medzi koncertami spievajúcich zasvätených osôb vystúpia na rovnakom javisku mladí zo Združenia mariánskej mládeže. V predstavení priblížia život Božieho služobníka Jána Havlíka, ktorý je v procese blahorečenia.   Špeciálnou časťou budú tri originálne divadelné vystúpenia, ktoré sa uskutočnia v rovnaký deň na viacerých miestach Prešova. Tanečné divadlo ATak vystúpi s inscenáciou D4V1D (o 15:00 h v Divadle Alexandra Duchnoviča), Divadlo Ad1 s hrou Legenda o zakliatom meste (o 16:00 v Kine Scala) a skupina mladých animátorov a rodičov pod vedením saleziánov z Banskej Bystrice uvedie muzikál na motívy biblickej knihy Ester (o 16:30 h v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského).
plagat-bez-mien

Tanečné divadlo ATak - D4V1D

15:00 - Divadlo Alexandra Duchnoviča

Tanečné divadlo ATak uvádza vo svojej jubilejnej 20. sezóne svoju 23. inscenáciu D4V1D. Netradičné a moderné zobrazenie osoby starozákonného kráľa Dávida, prerozprávané cez jeho známe žalmy, ktoré zhudobnila výrazná osobnosť mladej gospelovej scény na Slovensku – speváčka Dominika Gurbaľová.

Kráľ Dávid – hriešnik aj svätec, bojovník aj umelec. V jeho žalmoch nachádzame vášeň aj pokoru, bojovnosť aj prosbu o odpustenie... Jeho životný príbeh je akoby zakódovaný aj v našich životoch. Každý si nesieme niečo z neho... ale najmä – každý máme v sebe nezmazateľný kód od Boha. Základná informácia, ktorú máme všetci bytostne vtlačenú – ako ten čiarový kód – je vedomie, že sme Bohom milovaní. Dávid zažil vrcholy aj pády, víťazstvá aj prehry... ostal však verný Bohu a kódu, ktorý nosil v sebe...

Námet:  Zdenka Pašuthová & Pavol Danko

Hudba:Dominika Gurbaľová

Dramaturgia:  Zdenka Pašuthová

Choreografia & réžia:  Pavol Danko & ATak

legenda o zakliatom meste (2)

Divadlo Ad1 - LEGENDA O ZAKLIATOM MESTE

16:00 - Kino Scala

Nový muzikál od tvorcov muzikálov „Farár z (M)ARSU“, „Volajte ma Meggi“ a „Príbeh z Tammiru“. Muzikálový príbeh pre malých aj veľkých, plný hudby, tanca, humoru, zasadený do rozprávkového obdobia rytierov a kráľov a krásnych dvorných dám... Zavedie vás do mesta obohnaného hradbami, kde sa mladému kráľovi nechce vládnuť a kde sa rúcajú dávne pravidlá. Ľudia nemusia pracovať ani vychovávať svoje deti, čítať a písať je zakázané a všetky knihy sú hromadne spálené. Až na jednu – Knihu kníh, tajomne ukrytú, v ktorej naďalej bije srdce starého kráľa. Duch tohto múdreho panovníka sa snaží odháňať z hradieb vyslancov nepriateľského Čierneho kniežaťa, ktorý sa už celé stáročia usiluje obsadiť toto mesto. Kým  sa obyvatelia mesta držali zákonov spísaných v tajomnej Knihe, Čierne knieža nemalo nad mestom moc. Odkedy však na trón nastúpil mladý kráľ a Knihu kníh zavrhol, v kráľovstve nastáva zmätok a falošní vyslanci Čierneho kniežaťa preberajú vládu... Odvážne dcéry starnúceho šaša – vyhnaného na perifériu – s pomocou stareny, strážkyne knihy, princa snívajúceho o hrdinských činoch a kráľovnej ochotnej obetovať svoj život za kráľa, pomôžu vrátiť Knihu do zámku a zastaviť nešťastie, ktoré mestu hrozí.

Scenár a réžia:  Katarína Pirohová

Asistentky réžie: Katarína Miženková & Miriama Fedorková

Hudba: Jozef Ždiľa

Choreografia: Henrieta Háberová

IMG_0111

Janko Havlík, mučeník vernosti povolaniu

16:10 - Pódium na Hlavnom námestí - v rámci koncertov počas EXPO povolaní

Krátka scénka o živote seminaristu Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, Janka Havlíka, ktorý v čase komunistickej totality dokázal svoju vernosť Kristovi až do konca.

Hrajú: mladí zo Združenia mariánskej mládeže

Réžia: Juraj Švec, Výber hudby: Andrej Mjartan

muzikal ESTER (1)

MUZIKÁL ESTER

16:30 - Historická budova Divadla Jonáša Záborského

Tridsaťčlenná skupina nadšených mladých animátorov a rodičov pod vedením saleziánov z Banskej Bystrice prináša muzikál na motívy biblickej knihy ESTER.

Ide o veľmi realistický príbeh školy, ktorá výrazne začína strácať na svojom mene kvôli stále rastúcej delikvencii a nerozvážnym zábavkám nepoddajných mladých. Riaditeľ má hlavu v smútku a celú situáciu pozorne sleduje a prežíva aj jeho dcéra Ester, taktiež študentka tejto školy. Rozhodne sa preto pre odvážny krok. Pokúsi sa o priateľstvo s tými „najhoršími“, aby tak zospodu pomohla celej situácii. Toto rozhodnutie si však vyžiada veľa ťažkých konfrontácii v jej doterajších vzťahoch s kamarátkami, ktorým mimochodom tí „zlí“ v minulosti veľa ublížili. Podarí sa jej to? A za akú cenu?

Námet, scenár a texty piesní: Juraj Kovaľ & Roman Maturkanič

Choreografia: Katarína Lafférsová & Jana Hyriaková

Réžia a dramaturgia: Juraj Kovaľ