20 dní do Národného stretnutia mládeže T22 v Trenčíne

Trenčín. 8. 7. 2022

Už o dvadsať dní sa mladí a tí, ktorí sa im venujú, stretnú na Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne, ktoré sa uskutoční od 28. do 31. júla 2022. Na stretnutí sa stretne viac ako dvetisíc mladých dokopy, z toho 415 dobrovoľníkov.

Zaujímavým bodom programu pre účastníkov bude aj takzvané Popoludnie angažovanosti, ktoré nadviaže na rovnaký program z Národného stretnutia mládeže P18 V Prešove v roku 2018. Zámerom tohto popoludnia je osobná výzva Svätého Otca Františka – „1 milión mladých pre pápeža“. Išlo o to, aby sa na svete našlo milión mladých ľudí, ktorí budú šíriť sociálne učenie Cirkvi v spoločnosti.

V rámci Popoludnia angažovanosti sa môžu účastníci tešiť na tridsaťpäť miest, na ktorých budú môcť niečo zažiť, diskutovať alebo priložiť ruku k dielu. Účastníci budú môcť objaviť svoje talenty, o ktorých doteraz nemuseli vedieť.

Upratovanie verejných priestorov počas Popoludnia angažovanosti Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove

Z bohatej ponuky tohto popoludnia vyberáme nasledovné:

 • TVORIVOSŤ – PODMIENKA PREŽITIA – kreatívny workshop s Danielom Hevierom – písanie, muzicírovanie, maľovanie, vymýšľanie... Techniky, ako získavať nápady, ako prebudiť tvorivosť a ako odblokovať vyhorenie.
 • TANEC AKO MODLITBA – V tanci, ktorý je modlitbou môžeme intenzívne chváliť a milovať Boha a slúžiť mu.
 • PRI STUDNI – Všetko, čo som sa chcel opýtať kňaza, ale nemal som na to odvahu... Na všetky zvedavé otázky bude odpovedať trojica kňazov - františkán Filip Čierny, OFM, salezián Janko Holubčík, SDB, a kňaz farnosti Abrahám a bývalá
  „hlava“ Národných stretnutí mládeže Ondrej Chrvala.
 • V SIETI – Ako sa nezamotať v sociálnych sieťach? Aké sú dary a úskalia nových technológií? A čo na to psychológia? Aj tá musí ísť s dobou. Ako vyzerá mozog "online" a ako ho mení život s modernými technológiami? Na dynamickú debatu ťa pozýva rehoľná sestra Lamiya, psychologička Janka Vindišová a kňaz Andrej Ondrejka.
 • MESTSKÁ POLÍCIA TRENČÍN – Workshop s mestskými policajtmi – Dôstojnosť má každý človek nezávisle od svojho pôvodu. Ako byť vnímaví, pri akých incidentoch zasiahnuť či zavolať ochranné zložky, je to moja starosť a zodpovednosť, kedy je to moja povinnosť? Nemal by si každý riešiť len svoj život? Ako sa brániť keď som ja priamo ohrozený a ako sa zachovať, keď vidím že sa niečo deje, či môže stať v mojom okolí. Je to iba zodpovednosť policajtov alebo každého prítomného človeka? Čo mi dáva priamu autoritu, čo ma oprávňuje zasiahnuť a do akej miery?
 • SIMULOVANÝ SÚDNY PROCES – Služba ľuďom nie je len sociálna služba, ale slúžime aj uplatňovaním spravodlivosti a ostaných princípov sociálnej náuky Cirkvi a službou občianskemu spoločenstvu. Taká je aj práca sudcov. Okresný súd taktiež plánuje otvoriť dvere pre mládež z T22 a pripravuje sa simulované súdne pojednávanie.
Simulované zasadanie PSK počas Popoludnia angažovanosti Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove

Na niektoré časti programu sa bude možné dostať aj bez vstupenky. Ktoré to sú?

 • N(M)OC MODLITBY – 7 miest a 7 spôsobov modlitby. Preži štvrtkovú noc, 28. júla 2022, po duchovnej stránke. Obnov svojho ducha a svoju dušu a zúčastni sa modlitby na jednom zo siedmich biblických vrchov.
 • EXPO POVOLANÍ – V sobotné poobedie uvidíš na námestí nejeden habit či reverendu. Máš možnosť dozvedieť sa viac o kláštoroch, reholiach, hnutiach, komunitách či kňazských seminároch. Pozor, povolanie nie je iba do zasväteného života, ale aj do manželstva.
 • PÚŤ NA SKALKU – Nedeľná hromadná púť na Skalku bude nezabudnuteľná! Množstvo mladých a kňazov sa spolu vydajú na známe pútnické miesto, kde bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský odslúži svätú omšu.

Komunikačný tím T22

Autor: Filoména Ághová

Foto: Andy Jaško, Peter Basala, Daniel Moško

09.07.2022

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené