Baránok Simy Martausovej

V príprave Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove vznikne deväť nových autorských piesní. Ide o jednu z noviniek špeciálnej duchovnej prípravy Odvážny rok, ktorá začala cez víkend. Za prvou z nich stojí známa slovenská speváčka Sima Martausová. Pieseň dostala názov “Baránok”. Hudbu s textom pripravila samotná hudobníčka, nahrávku a slová skladby zverejnil dnes tím, ktorý chystá P18, na webovej stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk (v časti Odvážny rok). Novinka po prvýkrát zaznie vovysielaní katolíckej televízie LUX. K Sime sa postupne pridajú ďalší najznámejší slovenskí gospeloví interpreti - Dominika Gurbaľová, Eva Hrešková, Heartbeat, Poetica Musica, F6, FireFly, Lámačské chvály a ESPÉ.

“Odvážne sme spustili Odvážny rok. A pripravili sme si v ňom aj novinky. Prvou je, že mladým každý mesiac darujeme originálnu pieseň. Ďakujeme Sime i ďalším, že sa rozhodli venovať svoj čas mladým,” hovorí autor duchovnej prípravy Pavol Danko. “Ďalšou veľkou novinou Odvážneho roka bude „Máriina cesta“ – seriál, ktorý pripravujeme s rožňavským biskupom Stanislavom Stolárikom, v ktorom predstavíme známe aj menej známe mariánske modlitby rečou mladých – ako vznikli, prečo vznikli a v čom spočíva ich sila. Unikátom je tiež posledná novinka. Ku každej téme píšu talentovaní veriaci divadelníci pôvodný scenár na krátku divadelnú hru, ktorú môže ktokoľvek nacvičiť v škole,či vo farnosti. Hrať divadlo a postaviť sa pred publikum vyžaduje predsa riadnu dávku odvahy. Autorkou prvej s názvom “Mreže” je Katarína Pirohová,” dodáva Pavol Danko.

“Keď ma režisér programu a autor duchovnej prípravy oslovil, či by som nezložila pieseň na danú tému, veľmi som sa potešila, že môžem nejaký spôsobom prispieť aj ja svojim darom do pekného projektu,” hovorí Sima Martausová. “Kedže téma pre mňa bol Ján krstiteľ - inšpiráciu som čerpala hlavne zo Svätého písma a z toho, ako Ján žil. Páči sa mi, ako upriamoval pozornosť ľudí nie na seba, ale na Ježiša. V tom je aj pre mňa veľkým vzorom, v tom čo robím. Preto aj keď tvorím alebo spievam, v duchu si často opakujem, že nie vďaka mne sa to deje, ale vďaka nemu. Teším sa z toho a zároveň je to pre mňa česť. Pieseň Baránok sme nahrávali spolu s mojim bubeníkom Ajdžim a s gitaristom Jimim Cimbalom. Chlapci pieseň veľmi pekne dotvorili a mám z nej veľkú radosť. Je to zároveň aj taká moja modlitba,” dodáva speváčka Sima, ktorá pred dvomi rokmi stála aj za hymnou Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade.

Na historicky treťom Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove (po R13 v Ružomberku - 2013; a P15 v Poprade - 2015) začnú slovenskí mladí oficiálne prípravy na SDM v Paname. Podobne ako dve predošlé akcie bude opäť programovo späté so SDM. Tie sa každý rok - týždeň pred Veľkou nocou - slávia na diecéznej úrovni a raz za dva až tri roky na svetovej, pričom ich tému vždy vyberá pápež. Ako tému pre rok 2018 vybral slová „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha“, s podtitulom: Odvaha žiť v prítomnosti. Z toho vznikol Odvážny rok. O organizácii P18 rozhodli slovenskí biskupi po poslednom stretnutí SDM, ktoré sa konali pred rokom v Krakove. Príprava Odvážny rok nadväzuje na dve podobné kampane z minulosti - Milosrdný a Čistý rok.

Komunikačný tím P18

04.10.2017

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené