Krížová cesta nôh

Tím Národného stretnutia mládeže P18 má dalšiu novinku. Na pôstne obdobie, ktoré sa začína práve dnes, ponúka mladým špeciálnu krížovú cestu nôh. Modliť sa dá verejne i súkromne. Jej text schválil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Krížovú cestu vytvoril režisér P18 Pavol Danko. Ide o ďalšiu z edície netradičných krížových ciest, ktoré vytvoril. Tentokrát ju napísal pre pokračovanie duchovnej prípravy P18 Odvážny rok.

"Veľmi som túžil pokračovať v edícii netradičných krížových ciest. Prvá vznikla pred piatimi rokmi na Národnom stretnutí mládeže R13. Založená bola na piktogramoch, ktoré mladí z celého Slovenska kreslili kriedou po celom Ružomberku. Zamyslenia k nim napísal arcibiskup Zvolenský," hovorí o vzniku netradičného nápadu Pavol Danko. Ďalšou v poradí bola krížová cesta rúk s kresbami Martina Bajaníka a textami dominikána Bruna Donovala OP.  Zatiaľ posledná bola "papierová" krížová cesta, ktorú vytvoril s bratislavským pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom. Biskup stál za textami, Pavol za javiskovým stvárnením. Bol to jeden z bodov Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade. Najnovšia krížová cesta dostala názov "Krížová cesta nôh". "Pri vzniku ma inšpiroval text pre mladých od farára zo Sliača Dominika Markoša, ktorý je súčasťou pokračovania duchovnej prípravy Odvážny rok. Dominik sa mladých pýta, či si myslia, že schopnosť postaviť sa na vlastne nohy je pre nich uzdravením. Hľadal som rôzne citáty o nohe, kroku, chodidle a vďaka tomu vzniklo netradičné spojenie nôh s tradičnými zastaveniami krížovej cesty," dodáva Pavol Danko.

Novinka je súčasťou piatej katechézy Odvážneho roka. Príprava začala po vlaňajšom blahorečení slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana. Za každou novinkou, ktorá pripraví mladých na P18 v Prešove a SDM v Paname, stojí tím skúsených lektorov. Počas celej prípravy ponúkajú mladým deväť postáv z evanjelia podľa apoštola Jána, ktoré súvisia s vodou a s odvahou. Aktivity sú vhodné pre mladých, ale aj pre kňazov, katechétov a učiteľov. Odvážny rok nadväzuje na dve podobné kampane z minulosti – Milosrdný a Čistý rok. Krížovú cestu je možné nájsť TU.

Komunikačný tím P18 

14.02.2018

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené