Na ulici nezostane nikto

Slová z titulku patria Márii Aľušíkovej, členky tímu z Domčeka Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Spolu s ďalšími priateľmi budú zodpovední za Ubytovací tím P18. Čo to konkrétne znamená? A prečo by podľa nej mali prísť mladí na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove? Prečítajte si náš rozhovor.

Mária, aký je tvoj vzťah k veľkým národným stretnutiam mládeže? 

Môj život je už od pätnástich rokov poprepletaný službou. Preto som rada prijala aj pozvanie do organizačného tímu Celoslovenského stretnutia mladých, ktoré sa konalo v Košiciach v roku 1997. Tam som mala na starosť celú školu, kde bolo ubytovaných cez 700 ľudí. Toto bolo vlastne moje prvé takéto veľké stretnutie. A môj vzťah k NSM? Bola som aj na R13 aj na P15 , tak pozitívny 🙂 Aj keď osobne nemám veľmi rada masové akcie, uprednostňujem skôr tie menšieho charakteru, predsa za tie roky som si zvykla aj na väčšie počty.

Prečo by na ne mladí mali prísť a čo im môže dať? 

Mladí by mali prísť z viacero dôvodov a to:

1. Pretože sú mladí a je to pre nich. Nech chodia, kým sú mladí. Keď budú mať rodiny, deti, viac starostí, povinností, prídu aj ťažkosti a nebudú môcť sa zúčastňovať a aspoň potom budú mať na čo spomínať. Dnes mnohí naši rodičia si len povzdychnú a povedia "keď sme my boli mladí, nič také sa nesmelo robiť" a je to tak. Ja sama som zažila výsmech za to, že som chodila na náboženstvo a neprijali ma na gymnázium kvôli tomu. Dnes je sloboda a veľké možnosti, tak ich využívajme.

2. Pretože k tomu nás pozýva aj Svätý Otec František, aby sme neboli "gaučoví" mladí, čo iba doma sedia a všetko ofrflú. Máme byť aktívni, živí, radostní, byť svetlom, svedkom atď.

3. Určite na takýchto stretnutiach sa dá zažiť univerzalita cirkvi. Často zažívame len cirkev na partikulárnej úrovni, teda vo svojej farnosti, spoločenstve. Na týchto stretnutiach máme možnosť zažiť univerzálnosť darov, ktoré keď sa spoja, vytvoria niečo úžasné a neopakovateľné. A každý mladý človek predsa má rád skvelé zážitky, tak neváhaj a zariskuj, lebo kto neriskuje - nevyhráva!

Prečo je dobré ponúknuť svoj čas na službu a pomoc? 

"Čo máš, čo by si nebol dostal?" (1 Kor 4, 7) Myslím si, že keď nám Boh dal do vienka nejaké dary, talenty, tak aj chce, aby sme ich využívali. Presvedčila som sa, že v službe sa človek najlepšie spoznáva, rozvíja svoje dary a schopnosti ale tiež sa aj upevňuje vo viere, že s Božou pomocou sa mnohé zvládne, že Pán je najlepším režisérom. Preto ak si uvedomujem, že môj život je v Jeho rukách, neváham a pomáham iným to tiež okúsiť, zažiť. Služba je prostriedok na darovanie času - života Bohu.

Netreba sa báť, že niečo stratím, pretože v službe čím viac dám, tým viac získam. Stačí rozhodnutie, že chcem pomôcť a sloboda, že pomôžem kde to bude potrebné. A Boh si to zariadi tak, ako je to pre mňa a spásu mojej duše najlepšie.

Budeš v tíme pre ubytovanie, čo to konkrétne znamená? 

Konkrétne to znamená nájsť vhodné ubytovacie kapacity, kde bude možné prijať mladých (v tomto prípade to budú väčšinou školy a telocvične), zabezpečiť im, aby boli prístupné počas celého dňa, aby tam bola stála služba, ktorá bude zabezpečovať pokojný priebeh ubytovania, kontrolovať vstup pre tých, ktorí tam budú ubytovaní, aby tam bolo čisto a aby sa mladí dobre cítili a bol pre nich zabezpečený nočný kľud pre načerpanie nových síl do ďalšieho dňa. Samozrejme po skončení stretnutia všetko upratať do pôvodného stavu.  Už sme v Prešove navštívili 10 škôl, zatiaľ sú riaditelia veľmi ústretoví a veríme, že sa nám podarí v najbližších dňoch navštíviť ďalšie objekty, kde bude možné tiež ubytovať mladých, aby nik nezostal na ulici (úsmev).

Komunikačný tím P18

Snímky: Osobný archív Márie Aľušikovej

27.02.2018

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené