Nezabudnite na výstavy

Štyri originálne výstavy budú súčasťou programu letného Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove (26. – 29. júla 2018). Všetky súvisia s témou špeciálnej duchovnej prípravy, ktorá je zameraná na odvahu. Vyvrcholí práve na P18. Dve z výstav budú počas celej akcie prístupné na dvoch školách, kde budú ubytovaní účastníci P18, jedna sa bude nachádzať v špeciálnej mobilnej expozícii v centre mesta v sobotu 28. júla a štvrtá bude v dňoch 26. – 28. júla v Caraffovej väznici v Prešove. Poslednú otvoria na slávnostnej vernisáži, ktorá sa uskutoční v stredu 25. júla o 16.00 hod. Predstavia sa v nej umelecké diela popredných kresťanských výtvarníkov, ktoré vznikli v rámci duchovnej prípravy Odvážny rok.

„Národné stretnutie mládeže nie je len jednorazové podujatie, ktoré sa koná raz za nejaký čas. Ide o akciu, ktoré má systematicky prepracovaný program, aby atraktívnym a kreatívnym spôsobom priblížilo mladým svoje posolstvo. Tento raz sme ho zamerali na odvahu. Tá dostane svoje slovo aj v podobe štyroch tematických výstav. Dve z nich nám pomôže zrealizovať slovenská pobočka Nadácie Konrada Adenauera, jednu Nadácia Antona Tunegu a posledná bude v našej réžii,“ hovorí hlavný zodpovedný za P18 Ondrej Chrvala. „Prvá výstava priblíži na 20 plagátoch osudy národov, rodín a jednotlivcov po páde Berlínskeho múru. Ďalšia ponúka 190 fotografií z rôznych európskych archívov, dokumenty a texty na 26 veľkoplošných plagátoch, ktoré zobrazujú dejiny Európy v 20. storočí. Tretia výstava o 20. storočí je súčasťou mobilnej expozície pod názvom Totality v kontajneri, ktorej cieľom je zmapovať súčasný kritický pohľad mladej generácie na dnešnú spoločnosť, politiku a verejné dianie,“ hovorí Chrvala.

Originálnou bude aj posledná štvrtá výstava s názvom O2H v umení. „V Caraffovej väznici, ktorú nám poskytlo pre tento účel mesto Prešov, vystavíme približne 25 výtvarných diel slovenských kresťanských umelcov, ktoré vznikli počas duchovnej prípravy na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove Odvážny rok. Zárukou kvality sú mená ako Jozef Vydrnák, María Jesús Machek – Rivero, Iva Štrbová – Jarošová, Eva Bobovská, Katarína Bőhmová, Andrej Botek, Zuzana Boteková či Peter Sedlák,“ prezrádza Ondrej Chrvala. Výstave bude predchádzať slávnostná vernisáž. Pozvaní na ňu sú predstavitelia mesta Prešov, Prešovského samosprávneho kraja, viacerí biskupi a arcibiskupi a autori diel. Samotná výstava bude otvorená od stredy 25. do piatku 27. júla od 10.00 do 17.00 h a v sobotu 28. júla od 10.00 do 18.00 h. Vernisáž výstavy Odvážny rok bude spojená aj s uvedením dvoch knižných noviniek – Odvážny rok a Máriina cesta. Zároveň predstavia nové hudobné CD s deviatimi skladbami Odvážneho roka.

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove sa uskutoční v dňoch 26. – 29. júla 2018. Hlavným organizátorom je Katolícka cirkev na Slovensku. Organizuje ju v spolupráci s mestom Prešov, ktoré je generálnym partnerom projektu. Partnerom je Prešovský samosprávny kraj. Inšpiráciou pre celonárodné stretnutia mladých ľudí sú Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II. Oficiálne prihlasovanie sa začalo v polovici januára. Skončí sa 1. júla. Využilo ho už vyše 3 100 mladých, zasvätených a kňazov a okolo 500 dobrovoľníkov. Na historicky treťom Národnom stretnutí mládeže (po R13 v Ružomberku – 2013; a P15 v Poprade – 2015) začnú mladí oficiálne prípravy na SDM v Paname.

Komunikačný tím P18

21.07.2018

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené