O2H dôverovať

V TV LUX sme prvý predstavili druhú katechézu Odvážneho roka „O2H dôverovať“ (7. novembra 2017). Ďalší odtieň odvahy, ďalšia postava. Relácia bola predstavená práve v deň 770. výročia prvej písomnej zmienky mesta Prešov.

Druhá katechéza, ktorá nás pozýva k dôvere, vychádza z Evanjelia podľa Jána (rovnako ako všetky ostatné), teraz je to stať o svadbe v Káne Galilejskej (Jn 2, 1-12). Hlavnou postavou je mama Mária – Ježišova i naša mama, ktorá mala na svadbe v Káne obrovskú odvahu dôverovať, keď povedala obsluhujúcim, aby na svadbe: „Urobte všetko, čo vám povie môj syn.“ „Mária nás učí odvahe dôverovať. Dôverovať, že Boh dokáže urobiť z vody víno, z toho, čo mi nedokážeme, čo nemá chuť, niečo úžasné, chutné,“ povedal v úvode relácie moderátor Pavol Danko.

Prvým hosťom bol autor listu pre mladých v druhej katechéze Patrik Balázs, kňaz Rožňavskej diecézy, zodpovedný za pastoráciu mládeže. „Toto je práve hlas Matky Božej, ktorá nám v beznádejných situáciách poradí, dá nám prvý krok, odvážny krok dôverovať, nespoliehať sa len na seba,“ pripomínal, že Božie slovo je živé a nie archaické. S divákmi sa podelil tiež o to, aký vzťah má k Matke Božej on sám, poukazujúc na jednu stať zo spomínaného listu: „Z vody – víno. Dá sa to, Boh to dokáže. Z Tvojho problému – východisko. Dá sa to, Boh to dokáže. Z Tvojho obyčajného života – výnimočný, dobrý a plodný život. Dá sa to, Boh to dokáže. Jediné, čo potrebuješ, je učiť sa od Panny a Matky bez otázok a strachu dôverovať a odvážne prosiť.

Novinkou katechézy je i divadelná hra Zázrak v Káne Galilejskej od Márie Budzákovej z Lendaku. V premiére v relácii odznela aj druhá pieseň Odvážneho roka v podaní Dominiky Gurbaľovej s názvom Dôveruj Jeho srdcu. Potom predstavila nielen svoju tvorbu, ale aj spojenie s Odvážnym rokom umelkyňa Iva Štrbová Jarošová . Namaľovala obraz k druhej katechéze, ktorý zobrazuje svadbu v Káne. Obraz vznikol pomocou autorkinej obľúbenej techniky – pastelu. Obraz nie je len naráciou prvkov, vyskytujúcich sa na svadbe v Káne, ale posúva ju do ďalšej úrovne – svadba, ktorá sa stáva predobrazom Eucharistie. Ivan Petro a Ivka Šalgová z projektu Godzone predstavili v ďalšej časti relácie bližšie tohtoročné turné s názvom Odhodlaní zmeniť svet, ktoré sa opäť uskutoční v Týždni Cirkvi pre mládež, ktoré je tiež prejavom odvahy dôverovať. A čo vy – máte O2H dôverovať?

Komunikačný tím P18 / Zuzana Vandáková

10.11.2017

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené