Krížová cesta o odvahe

Tím Národného stretnutia mládeže P18, ktoré sa konalo pred dvomi týždňami v Prešove, zverejnil na svojej webstránke plné znenie krížovej cesty o vode a odvahe so zamysleniami košického pomocného biskupa Marka Forgáča. Modliť sa dá verejne i súkromne. Biskup Forgáč ju napísal špeciálne pre P18 v Prešove. Na akcii bola spojená so 14 krátkymi filmami, ktoré reagovali na konkrétne zamyslenia. Ide o ďalšiu z edície netradičných krížových ciest.

Prvá netradičná krížová cesta vznikla na Národnom stretnutí mládeže R13 v Ružomberku (v roku 2013). Založená bola na piktogramoch, ktoré mladí z celého Slovenska kreslili kriedou po celom Ružomberku. Zamyslenia k nim napísal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Ďalšou v poradí bola krížová cesta rúk s kresbami Martina Bajaníka a textami dominikána Bruna Donovala OP.  Potom to bola "papierová" krížová cesta, ktorú vytvoril moderátor TV LUX Pavol Danko s bratislavským pomocným biskupom Mons. Jozefom Haľkom. Biskup stál za textami, Pavol za javiskovým stvárnením. Bol to jeden z bodov Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade (v roku 2015).

Predposledná krížová cesta dostala názov "Krížová cesta nôh". Pri vzniku Pavla Danka inšpiroval text pre mladých od farára zo Sliača Dominika Markoša, ktorý bol súčasťou pokračovania duchovnej prípravy na P18 Odvážny rok. "Dominik sa mladých pýtal, či si myslia, že schopnosť postaviť sa na vlastne nohy je pre nich uzdravením. Hľadal som rôzne citáty o nohe, kroku, chodidle a vďaka tomu vzniklo netradičné spojenie nôh s tradičnými zastaveniami krížovej cesty," vysvetľuje Pavol Danko. Táto krížová cesta bola súčasťou jednej z katechéz Odvážneho roka. Poslednou netradičnou krížovou cestou je krížová cesta o odvahe a vode, ktorá bola súčasťou programu P18.

Okrem krížovej cesty už organizačný tím zverejnil záznamy všetkých programov, ktoré išli v priamom prenose TV LUX. K dispozícii je aj bohatá fotogaléria. Zároveň tím P18 spracováva všetky príhovory a katechézy, ktoré zazneli v Prešove. 

Komunikačný tím P18 

11.08.2018

"Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa" (Lk 1,39)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lukas.hives@gmail.com)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené